wz
By Dustin Wielenga
Transalated by Jan Pospisil

Obsah

Komu je určen tento návod?
Co je to Slax?
Proč zvolit Slax?
Jak vybavený počítač potřebuji?
Co Slax umí?
Jak získat Slax
Úvod do Linuxu
      Stručná historie Linuxu
      Window Managery
      Programy a Wine
Jak začít
      1. Vypálení CD
      2. Nastavení BIOSu pro nabootování z CD
      3. Vložení CD do mechaniky a restart počítače
      4. Gratuluji, nyní provozujete Linux!
Co jsou to specialní vere?
Přehled možností Slaxu
      Bootování
          Parametr copy2ram
          Bootování Slaxu z USB flash disku
          Bootování Slaxu z hard disku (instalace Slaxu)
          Užívání a vytvoření swapovací partišny
      Kancelářské nástroje
          Psaní textového dokumentu
      Multimédia
          Sledování DVD
          Vypálení CD
          Používání MPlayeru
      Konzole
          Přehrávání hudby bez spuštění X
          Prohlížení webu bez spuštění X
          Použítí Midnight Commanderu (souborového manažéru)
      Hardware
          Jak zprovoznit kolečko na myši
          Použití sériové (COM) myši
          Namountování USB flash disku
      Vývoj (skripty Linux-live, moduly)
          Instalace skriptů Linux-Live
          Použítí modulu
              Editiso
              Uselivemod
          Vytváření modulů
      Emulace
          Použití Wine
          Použití Qemu
      Různé
          Oznámení bugu
          Uložení Vaší konfigurace na webu
Dodatek A- Vysvětlivky pojmů
Dodatek B- Příkazy
Dodatek C- Odkazy
Dodatek D- Poděkování
Dodatek E- Kontakty

Komu je určen tento návod?

Tento návod byl napsán pro toho, kdo má základní zkušenosti s prací na počítači a přeje si vyzkoušet Linux bez nutnosti jeho instalace. Chce to trochu práce ale Slax tu práci velmi zjednodušuje.

Co je to Slax?

Slax je jednou z Linuxových live distribucí, která Vám umožňuje používat Linux bez nutnosti jeho instalace. Jedná se o méně než 200MB dat, takže může být vypálen na mini-CD (8cm). Zkrátka vypálíte toto CD, nabootujete z něj počítač a máte skvělou Linuxovou distribuci a to zdarma!

Proč zvolit Slax?

Proč byste měli zvolit zrovna Slax? Tedy, Slax Vám nabízí mnoho možností v relativně malém datovém prostoru.

Co odlišuje Slax od ostatních distribucí a hlavně od ostatních live distribucí? Tedy, za prvé mnoho distribucí musí být nainstalováno ale Slax může běžet z CD. Slax je lepší než ostatní live distribuce (běží z CD bez potřeby instalace), protože je minimalizovaný ale ještě nepozbývá funkčnosti.

Ostatní live distribuce jsou obyčejně velmi velké (přibližně 700 MB – akorát na kapacitu klasického 80min. CD) a obsahují množství podobných programů pro uspokojení co největšího počtu uživatelů (10 různých uživatelů může preferovat 10 různých textových editorů). Slax nabízí obvykle jen jednu aplikaci, která je považovaná za nejlepší.

Navzdory jeho malé velikosti, Slax vypadá velmi pěkně. Ostatní live distribuce mohou být také malé, ale nemají už místo pro pěknou grafiku. Slax je hezký na pohled.

Toto je hlavně dobrá zpráva pro lidi s vytáčeným připojením na internet. Je to skvělá možnost pro první seznámení s Linuxem.

Jak vybavený počítač potřebuji?

-i486 procesor a lepší, Pentium a AMD by měly fungovat.
- CD-ROM mechaniku, USB flash disk, nebo harddisk k nabootování. Užití CD-ROM mechaniky je nejlepší možnost pro začátečníky.
- BIOS schopný bootovat z CD-ROM mechaniky nebo zdisketové mechaniky pro použití Smart Boot Manageru.
- Pro najetí Slaxu pouze v textovém režimu potřebujete 30MB RAM. Fluxbox (ne příliš pěkně vypadající window manager) vyžaduje 64MB RAM. Pokud si přejete pracovat vKDE, potřebujete minimálně 128MB RAM ve svém počítači.
- klávesnici
- PS/2 (myš se zeleným konektorem; standartní) nebo USB myš (Slax je automaticky nadetekuje)
- myš do sériového portu (COM) nebude automaticky rozpoznána ale je možné ji používat s vynaložením trochy práce.
- harddisk není vyžadován.

Co Slax umí?

Se Slaxem můžete dělat mnoho věcí. Můžete používat Slax bez jakéhokoli jiného nainstalovaného operačního systému. Budete moci prohlížet web, pokud jste připojeni k internetu, nebo můžete sledovat DVD. Můžete si přehrávat hudbu z Vašeho harddisku nebo si prohlížet obrázky. Pokud Váš operační systém nainstalovaný na harddisku nemůže najet, můžete se pokusit pomocí Slaxu obnovit důležitá data, která máte na harddisku. Také můžete použít možnost nakopírovat celé CD do operační paměti, což značně urychlí běh vlastního Slaxu.

Jak získat Slax?

Jdi do sekce „stažení“ na webové stránce českého Slaxu (http://www.slax.cz/download.php) a vyber SLAX Czech Edition v5.0.5 (nebo nejnovější verzi).

Úvod do Linuxu

Stručná historie Linuxu

Linux stvořil Linus Torvalds v roce 1991. Jedná se o open-source software, což znamená, že každý může vidět, co se skrývá uvnitř programu, a může to změnit. Pokud se Vám něco nelíbí a víte, co děláte, můžete to změnit. U Windows tomu tak není. Pokud se Vám něco nelíbí, s největší pravděpodobností nebudete schopni to změnit. Existuje mnoho rozdílných verzí Linuxu. Nazývají se Distribuce, nebo zkráceně distro. Každá obsahuje kernel (jádro) a pestrý výběr programů zvolených tvůrcem. Distribuce jsou vydávány v různých velikostech a formách. Některé jsou tak malé, že se vejdou na 1,4MB disketu. Jiné jsou velké několik gigabytů. Některé ze známějších distribucí jsou Slackware, Mandrake, a Red Hat. Slax je založen na Slackware.

Některé distribuce nazývané Live-CD mohou běžet z CD bez nutnosti instalace na pevný disk. Některé z těchto Live-CD mohou také běžet z USB flash disků. Linux je velmi přizpůsobitelný, proto si ho oblíbilo tolik lidí.

Window Managery

Možná jste viděli nějaké screenshoty Linuxu a podivili jste se, proč se tak vzhledově liší. Je to proto, že různé distribuce užívají různé window managery. Window manager řídí umístění a vzhled oken jednotlivých spuštěných aplikací. Některé jsou malé a vyžadují málo početního výkonu. Jako příklad uvádím Fluxbox, Blackbox a IceWM. S nárokem na výpočetní výkon je přibližně uprostřed v pomyslné stupnici např. XFCE. Některé jsou velmi velké a vyžadují mnoho výpočetního výkonu. Jedná se hlavně o KDE a Gnome. Tyto velké window managery obecně platí za lépe vypadající ale to je samozřejmě věc názoru.

Programy a Wine

Slax obsahuje mnoho programů napsaných pro Linux. Tyto programy snad obsáhnou jakoukoliv práci na PC. Programy OpenOffice.org a Koffice slouží jako kancelářské nástroje. Konqueror a Firefox jako webové browsery. MPlayer stejně jako populární XMMS reprezentují rodinu multimediálních aplikací. Součástí Slaxu je množství nástrojů pro networking a servery.

Oblast, ve které moduly nerozšířený Slax zaostává, jsou hry. Jistě, je tu mnoho chytlavých her, s jejichž hraním můžete strávit hodiny. Já to tak dělám neustále! Ale tady není tolik graficky dokonalých first-person stříleček, nebo her jako například Rome: Total War nebo Empire Earth. Myslím si, že důvod je ten, že dělat takové hry, jako jsou tyto, vyžaduje mnoho talentu. A talent obvykle není levná záležitost. Ale i tady existují vyjímky - lidé, kteří velmi příspívají k tvorbě kvalitních her. Bohužel ale jedna osoba nemůže vytvořit celou first-person střílečku jako Call of Duty. Pro komunitu rozprostřenou všude po světě je těžké vytvořit takovou hru.

Některé skvělé hry dostupné pro Linux jsou Freeciv, Supertux, Pingus, Frozen Bubble a KAsteroids.

Pokud používáte nějaké Windows programy, které budete postrádat při přechodu na Linux, je možné je provozovat pomocí Wine. Tento program Vám umožňuje fungování Windows programů v Linuxu. Ne všechny programy budou pod Wine pracovat, nicméně je to řešení většiny takových problémů. Postrádáte Windows hry? Cedega (původně WineX) může nabídnout řešení. Mnoho her pro Windows je možno hrát pod Linuxem pomocí Cedegy.

Jak začít?

1. Vypálení CD

Jakmile stáhnete z internetu ISO obraz Slaxu, musíte jej vypálit na CD. Soubor .iso, který jste stáhli, je přesná kopie toho, co by mělo být na CD. Nesmíte tento soubor vypálit na CD jako obyčejný soubor, jak asi obvykle děláte. K vypálení CD z ISO souboru použijte svůj oblíbený vypalovací program a vypalte iso na CD pomocí speciální volby ve vašem softwaru. Měl byste hledat volbu "Vypálit obraz na CD" nebo "Vypálit CD iso obraz". Nahlédněte do nápovědy Vašeho programu, pokud nemůžete najít tuto volbu, a pokud stále tápete, poohlédněte se po pomoci na diskuzních fórech Slaxu.

2. Nastavení BIOSu pro nabootování z CD

K otevření BIOSu potřebujete stisknout jistou klávesu ihned po startu Vašeho počítače. O kterou klávesu se jedná v případě Vašeho motherboardu, můžete zjistit z jeho manuálu. Jinak můžete zkusit tyto klávesy: Delete nebo nebo funkčn klávesy, tj. F1 až F12.

Jiný způsob nabootování CD je pomocí tzv. Smart Boot Manageru. Ten se nahrává na bootovací disketu a umožňuje Vám vybrat, z čeho nabootovat počítač. Toto je pravděpodobně nejsnadnější cesta pro začátečníka nebo někoho, kdo nemůže zjistit, jak otevřít BIOS. Tímto způsobem můžete zvolit cestu z CD. Smart Boot Manager můžete stáhnout to z
http://slax.linux-live.org/dl/floppy.img.gz (soubor floppy.img.gz je také na CD, v adresáři FLOPPY , není třeba jej stahovat z internetu). Jakmile jej stáhnete, rozbalte jej a zapište na disketu pomocí rawrite (rawrite je také ve stejném adresáři na CD). V linuxu použijte příkaz dd. Vložte disketu do vašeho počítače a restartujte. Ujistěte se, že máte CD Slaxu v mechanice a zvolte je z bootovací nabídky.

3. Vložení CD do mechaniky a restart počítače

Jakmile je Váš počítač spuštěn, (pokud jde všechno dobře), měl by se začít spouštět Slax. Uvidíte logo Slaxu a také slovo boot ve spodní části obrazovky. V tuto chvíli můžete počkat a Slax bude pokračovat ve spouštění nebo máte možnost zadat tzv. boot parametry. Pro tento první pokus o najetí Slaxu stiskněte Enter nebo počkejte 5 sekund. Po chvíli čekání uvídíte na obrazovce různé informace o zavádění Linuxu a detekování hardwaru a nakonec to skončí na obrazovce, která Vás vyzývá k řihlášení do systému (login). Napište root jako uživatelské jméno a toor jako heslo. V této chvíli provozujete plnohodnotný operační systém přímo z CD! To je hezké, že? A může to být ještě hezčí! Můžete spustit Linuxové příkazy z příkazové řádky, kterou vidíte na obrazovce, nebo můžete spustit grafické uživatelské prostředí (nazývané KDE). V tom případě zadejte příkaz gui. Mělo by to fungovat a během chvíle byste měli vidět něco nádherného! Pokud obrazovka zčerná, zkuste spustit KDE v nižším rozlišení zadáním příkazu gui 800x600. To je i můj případ, mám slušný počítač ale nemůžu pracovat ve standartním rozlišení 1024x768. Pokud si přejete spustit Fluxbox (ne příliš pěkně vypadající window manager, který vyžaduje jen málo početního výkonu), zadejte guifast namísto gui. I tady je možno stejným způsobem měnit rozlišení. Pokud se KDE nespustí, zkuste jej spustit pomocí příkazu guisafe stejným způsobem, jakým byste zadávali ostatní příkazy. Může to pomoci, pokud je nějaký problém s detekcí Vaší grafické karty.

4. Gratuluji, nyní provozujete Linux!

Co jsou to speciální verze?

Celkem je v plánu sedm verzí Slaxu. Každá z nich má unikátný rysy ale u některých se některé rysy překrývají. Téměř všechny obsahují KDE kromě Slaxu Frodo a Slaxu Popcorn. Speciální rysy každě verze budou přistupné jako moduly, takže jestli chcete mít např. nástroje pro kompilaci ve Slaxu Popcorn, je to možné.

Slax Standard je Slax s KDE 3.4, kernelem 2.6.x, stejně jako s lepší detekci Wifi. Myš s kolečkem je nyní detekována jako standart.

Slax Kill-Bill obsahuje Wine, k provozování programů z Windows ve Slaxu. Také obsahuje Qemu, který emuluje počítač, a umožňuje Vám provozovat jiný opearační systém za běhu Slaxu. Opakuji, že ne všechny programy budou pracovat s Wine, ale rozhodně to můžete zkusit.

Slax Professional má nástroje pro kompliaci programů. Normalní nástroje pro kompilaci zabírají více než 40 MB, takže nemohly být zařazeny jako součást standartního Slaxu.

Slax Frodo je drobná verze, (pod 50MB) které neobsahuje grafické prostředí. To znamená, že je zde pouze textové prostředí, žádná grafika. Nicméně, tato verze je vhodná pro starší počitače nebo pro nastavení serveru, k čemuž nepotřebujete grafické prostředí.

Slax Hacker bude obsahovat nástroje pro hacking včetně etherealu, síťové odposlouchávače, a další nástroje pro bezpečnost.

Slax Server bude obsahovat nástroje pro server, s DNS, DHCP, SAMBA, HTTP, FTP, MySQL, SMTP, POP3, IMAP, a SSH. Vše připravené k okamžitému použití.

Slax Popcorn je malá verze (přibl. 130MB), která neobsahuje KDE, ale je to verze Slaxu založená na GTK s XFCE, programy pro multimédia a softwarem od Mozilly. Tato verze je primárně určena pro nainstalování na USB flash disk (s kapacitou minimálně 128MB).

Přehled možností Slaxu

Bootování

Parametr copy2ram

Pokud chcete, aby Slax běžel rychleji a máte alespoň 256 MB RAM, můžete užít bootovací parametr copy2ram. Těsně na začátku bootování Slaxu, když je na obrazovce zobrazeno „boot:“, napište: slax copy2ram. Zabere to asi minutu až dvě, než se nakopíruje celé CD do operační paměti, ale jakmile je to jednou provedeno, Slax poběží daleko rychleji. Také pokud máte jen jedinou mechaniku (CD nebo DVD) a chcete sledovat film na DVD nebo poslouchat hudbu z audio CD, použijte bootovací parametr copy2ram eject, který zajistí zkopírování CD do RAM a potom automaticky vysune CD, čímž uvolní mechaniku pro Vaše další potřeby. Tohle je velmi šikovný nástroj.

Bootování Slaxu z USB

Pokud chcete nainstalovat systém Slax na USB flash disk, zapojte je a nabootojte Slax. Až se dostanete o fáze, kdy na obrazovce vidíte root@slax, napište toto:

cd /root/

příkaz "cd" změní adresář, z něhož budou užívány příkazy. Potom napište:

./create_bootdisk.sh . /dev/sda1 /dev/sda SLAX

/dev/sda1 říká Slaxu, kde je umístěna první partišna Vašeho USB flash disku, a /dev/sda je odkaz na Master Boot Record USB flash disku. Tímto příkazem dojde k nakopírování všech dat z aktuálního umístění na USB klíčenku.

Tím by měla být Váš USB flash disk připraven k nabootování Slaxu. Nyní už jen zbývá nastavit BIOS k bootování z USB.

Bootování Slaxu z harddisku (instalace Slaxu)

Pro instalaci Slaxu na Váš harddisk užijte příkaz slax-install v adresáři /home. Měl by se Vás zeptat, kam má instalovat, a potom provést vlastní instalaci. Zároveň se nainstaluje LILO, což znamená, že dříve nainstalované operační systémy na Vašem harddisku (např. Windows)se mohou stát nenabootovatelnými. Takže byste měli instalaci provést, jenom pokud víte jak používat a upravovat LILO.

Užívání a vytvoření swapovací partišny

Pokud Váš harddisk už obsahuje swapovací partitišnu Linuxu, Slax jí automaticky detekuje a použije ji. Nicméně, pokud se nechcete pachtit s Vaším harddiskem a vytvářet swapovací partišnu, můžete vytvořit swapovací soubor. Swapování na harddisk se souborovým systémem NTFS je také možné.

Nicméně, pokud máte volnou partišnu, tady je návod jak vytvořit swapovací soubor. Napište fileswap a Slax Vám automaticky vytvoří swapovací soubor. Vybere partišnu s největším volným místem a vytvoří 250MB velký swapovací soubor. Nicméně, pokud je tato partišna menší než přibližně 300MB, swapovací soubor bude vytvořen s využitím 80% místa na disku. Swapovací soubor nebude smazán při restartu. Při každém spuštění Slaxu musíte použít příkaz fileswap. swapovací soubor totiž není autpmaticky detekován.

Poznámka: nezadávejte opakovaně příkaz fileswap bez restartu systému. Jinak se mohou vyskytnout závažné problémy.

Kancelářské nástroje

Psaní textového dokument

Pro vytvoření textového dokumentu v KDE klikněte na tlačítko "K" a přejděte na Office>KWord. Potom vyberte druh dokumentu, který si přejete vytvořit, a klikněte OK. KWord je velmi podobný většině preferovaných textových editorů a vy se v něm budete jistě brzy snadno orientovat. Dokumenty není vhodné ukládat kamkoli, ale pouze na místa, která nebudou smazána po restartu. Vhodný je harddisk, disketa nebo USB flash disk. Také můžete dokument poslat někomu jako přílohu e-mailu, pokud máte připojení na internet.

Multimédia

Sledování DVD

Pokud si přejete sledovat film na DVD a máte volnou DVD mechaniku, můžete tak učinit pomocí Slaxu v grafickém prostředí KDE nebo Fluxbox spuštěním KPlayeru. Potom vyberte File>Open URL a zadejte dvd://1. Tím spustíte přehrávání prvního titulu z DVD. Podobným způsobem můžete spustit přehrávání titulu libivolného pořadového čísla. Pokud máte jen jednu mechaniku a to mechaniku DVD, použijte bootovací parametr "copy2ram eject" pro uvolnění mechaniky, jak je uvedeno výše.

Vypálení CD

Pokud chcete vypálit CD pomocí Slaxu, Program K3B je pro Vás nejlepší volba. Jakmile spustíte ten program (najdete ho v KDE v K-menu ve složce Multimédia), zjistíte, že práce s ním je intuitivní a snadná. Pro vypálení CD potřebujete volnou vypalovačku a pokud máte jen jedinou CD mechaniku, použijte bootovací parametr copy2ram eject pro její uvolnění.

Používání MPlayeru

MPlayer je velmi výkonný multimediální přehrávač, který je také použitelný z příkazové řádky. V tomto případě zadejte příkaz „mplayer". V grafickém režimu zadejte příkaz "gmplayer". Mplayeru nabízí mnoho možností. Příkaz „man mplayer“ zobrazí seznam všech možností programu. Pokud chcete poslouchat hudbu, zadejte například „mplayer /root/track1.wma“.

Konzole

Přehrávání hudby bez spuštění X

Pokud je Váš počítač starý a pomalý, stále jej můžete použít k přehrávání hudby např. z harddisku pomocí malého konzolového programu mpg321. Řekněme, že máte skladbu track1.mp3 na /mnt/disc0part1. K její přehrání zapište play /mnt/disc0part1/track1.mp3. Teď byste měli slyšet onu skladbu.

Pro změnu hlasitosti zadejte rexima a pohybujte posuvníkem doprava pro zvýšení hlasitosti, doleva pro snížení hlasitosti.

Prohlížení webu bez spuštění X

Slax obsahuje malý textový browser Lynx. Např. pokud si přejete shlédnout stránky projektu Slax, zadejte příkaz lynx http://www.slax.org.

Použití Midnight Commanderu (souborového manažéru)

MC neboli Midnight Commander je souborový manažér, a plní tu samou úlohu jako Konqueror v KDE nebo Průzkumník ve Windows. Nicméně nevyžaduje pro své spuštění grafické prostředí. Je to program pro příkazovou řádku. Pro jeho spuštění napište na příkazové řádce mc. Měli byste vidět dva panely, se kterými můžete pracovat. Jeden způsob přepínání mezi panely je pomocí myší. Myš můžete použít i k pohybům v menu. Ve spodní části obrazovky vidíte známá slova jako copy a view. K provedení některé operace uvedené ve spodní části obrazovky stiskněte příslušné funkční tlačítko. Například pro zobrazení vybraného souboru stiskněte F3. Klávesnící F10 ukončíte Midnight Commander a vrátíte se do normální příkazové řádky.

Hardware

Jak zprovoznit kolečko na myši

Pokud chcete zprovoznit myš s kolečkem, zadejte slax wheelmouse jako bootovací parametr. Tím je umožněno používání kolečka na myši.

Použití sériové (COM) myši

Tento druh myši není automaticky nastaven. Pokud takovou myš máte, použijte jednu ze dvou následujících možností k jejímu zprovoznění. Buďto zadejte:

slax mousedev=/dev/tss/0 mouseproto=IntelliMouse

nebo

slax mousedev=/dev/tss/0 mouseproto=Microsoft

Číslo 0 v /dev/tss/0 určuje COM1 (použijte /dev/tss/0) nebo použijte /dev/tss/1 pro myš v portu COM2 atd. Toto musí být zadáno ihned po zahájení najíždění Slaxu (jako bootovací parametr, viz. výše). Pokud zvolíte tuto možnost, můžete použít jen jednu myš.

Namountování USB flash disku

Pokud máte USB flash disk, můžete jej použít ve Slaxu k přenosu souborů, k uložení Vaší konfigurace nebo k dalším skvělým věcem. Ale za prvé jej musíte namountovat. Jakmile je Slax plně najet (tj. když je zobrazeno root@slax: nebo jste v prostředí KDE nebo Fluxbox) zasuňte flash disk do USB portu. Nyní zadejte "fdisk -l". Toto zobrazí seznam všech partišen, které máte. Potřebujete si zkopírovat jméno partišny, která vypadá jako USB disk (například Vám může pomoci orientace podle velikosti zobrazených partišen - USB disk bude obyčejně ten nejmenší). Opište si na papír umístění, které vypadá jako /dev/... . Potom zadejte "mkdir /mnt/usb". Tím vytvoříte nový podadresář jménem USB v adresáři /mnt/. Nyní proveďte vlastní přimountování, zadejte mount /dev/..atakdálepodlepapíru /mnt/usb. Disk by měl být nyní řádně namountován. Najdete jej v adresáři /mnt/usb.

Vývoj (skripty Linux-live, moduly)

Instalace skriptů Linux-Live

Pokud chcete požít skripty moduse, modinsert a jim podobné i v ostatních districích, potřebujete nainstalovat skripty Linux-Live vytvořené Tomášem Matějíčkem. Stáhněte si poslední verzi skriptů Linux-Live např. na serveru www.linux-live.org. Poté musíte rozbalit ty skripty zadáním příkazu tar –xf. To by mělo rozbalit skripty do aktuálního adresáře nebo do adresáře /root nebo /home. Hledejte rozbalený adresář v těchto adresářích. Nakopírujte tento adresář do /tmp. Nyní jděte do adresáře /tmp/linux-live-x.x.x, kdy písmena x zpředstavují verzi skriptů. Zadejte ./install a skripty Linux-Live budou nainstalovány a připraveny k použití.

Použití modulu

Jednou ze skvělých vlastností Slaxu je fakt, že je modulární. To znamená, že pokud nemůžete v tomto distru najít, co potřebujete, můžete to snadno přidat. Tyto doplňky se jmenují moduly. Modul je něco, co můžete vytvořit nebo stáhnout z internetu, a má příponu .mo. Například můžete přidat OpenOffice.org nebo různé hry, které nebyly přidány do Slaxu z důvodu omezení na 8cm CD. Spousta rozmanitých modulů naleznete na http://slax.linux-live.org/modules.php. Existují dva způsoby použití modulu:

Editiso

Příkaz editiso Vám umožňuje vložit nebo odebrat moduly obrazu CD (.iso). Nicméně pro začátečníky vytvořil skvělý člověk jménem Martijn Starrenburg program MySLAX Creator. Ten Vám umožní modifikovat Slax CD ve Windows pomocí průvodce. Je velmi jednoduchý a provede Vás všemi kroky tvorby nového CD Slaxu až po jeho vypálení nebo uložení na USB flash disk.

Uselivemod

Tento příkaz použijte, pokud chcete použít modul bez vypalování nového CD. Příkaz uselivemod očekává jeden parametr: úplnou cestu k souboru, který si přejete vložit do live souborového systému. Je jedno, kde ten modul je, můžete jej stáhnout za běhu Slaxu do adresáře /root (rootovského adresáře home), nebo do /mnt/disc0part1 (primární partišna Vašeho prvního harddisku), a podobně.

Nyní pro nahrání toho modulu otevřete příkazovou řádku (klikněte na černou ikonu ve spodní části obrazovky v KDE) a zadejte příkaz uselivemod /root/modname.mo nebo uselivemod /mnt/disc0part1/modulename.mo. Pokud jde všechno dobře, počítač se na vteřinku zasekne a nezobrazí žádnou chybovou hlášku. V K-menu byste teď měli nalézt váš program. Pokud tu není, jděte do příkazové řádky a použijte příslušný příkaz pro spuštění toho programu (např. modul Firefoxu je možno spustit zadáním příkazu /usr/share/Firefox/Firefox). Pokud neznáte příkaz, který byste měli použít, prozkoumejte obsah /mnt/livecd/imgro/jménomodulu.mo. Je to adresář
, kde jsou uloženy jenom soubory z Vašeho modulu.

Vytváření modulů

Vytváření modulů je ve skutečnosti velmi snadné. Nicméně to může zabrat část z Vašeho drahocenného času. Někdy, když máte štěstí, je už k dispozici Slackware balíček pro program, který požadujete (Slackware balíčky končí na .tgz). Pokud požadovaný balíček naleznete, stáhněte jej a použijte příkaz tgz2mo /directory/file.tgz /directory/file.mo. Nyní máte modul, který může být použit pomocí příkazu uselivemod command, nebo vložením do souboru .iso. Předělání balíčku .tgz na modul .mo zabere na slabších počítačích méně než 2 minuty.

Někdy bohužel nebute mít takové štěstí. Bohužel neexistují Slackware balíčky pro jakýkoliv program. V tomto případě musíte napřed zkompilovat program a potom jej nainstalovat. Toto nemůže být provedeno v obyčejném Slaxu. K tomu potřebujete Slax Professional, nebo standartní distro nainstalované na harddisku (jako Slackware, Mandrake, nebo Red Hat). Potom vytvořte adresář se jménem vytvářeného modulu. Zde umístěte přesnou repliku souborů a adresářů vytvořených tím programem. Na příkad ve Slaxu prozkoumejte adresář /var/log/packages a vyberte soubor ze seznamu. Otevřete jej pomocí KWrite nebo podobného. Všechny soubory a adresáře umístěné zde musí být nakopírovány do nového adresáře. To může trvat velmi dlouho ale pořád je to ještě velmi snadné. Jakmile je všechno nakopírováno, zadejte příkaz dir2mo /root/directory/ /root/file.mo. Nyní máte požadovaný modul. Může to trvat několik hodin (nebo několik minut, pokud zpracováváte malý program o několika souborech).

Pokud chcete překonvertovat starý Slax modul s příponou *.img, použijte příkaz img2mo.

Pokud vytvoříte dobře fungující modul, o kterém si myslíte, že by z něj měli užitek i ostatní uživatelé (jistě mít budou), prosím, uploadujte jej do sekce modulů na Slax webu.

Emulace

Použití Wine

Wine Vám umožní provozovat některé programy z Windows v Linuxu. Obsahuje jej Slax Kill-Bill, ale pokud jej nemáte, můžete jej stáhnout jako samostatný modul ze sekce modulů na Slax webu. Pokud již máte tento modul, nejprve jej musíte nahrát pomocí příkazu moduse. Poté je to už velmi jednoduché. Všechno, co musíte udělat, je zadat například wine root/chipschallenge/chips.exe. Opakuji, že ne všechny programy budou fungovat. Hry obecně fungovat nebudou. Pokud chcete zkusit hry ve Slaxu, měl byste zkusit program Cedega, což je přizpůsobená verze Wine.

Použití Qemu

Qemu je součástí Slaxu Kill-Bill. Umožňuje Vám provozovat jiné operační systémy za běhu Slaxu. Abyste je mohli použít, otevřete konzoli a zadejte "qemu -cdrom /mnt/disc0part1/slaxpro.iso" pro spuštění Slaxu Professional když provozujete Kill-Bill. Samozřejmě v tomto případě musíte mít stažený Slax Professional nazvaný slaxpro.iso a uložený na první partišně Vašeho primarního harddisku.

Různé

Oznámení bugu

Pokud se domníváte, že jste nalezl bug, zadejte příkaz debugslax. Ten vytvoří soubor v adresáři /root/. Zašlete tento soubor na adresu tomas@linux-live.org. Pokud máte problém něco nahrát, zkuste to nahrát před zadáním příkazu debugslax.

Uložení Vaší konfigurace na webu

Jednou ze skvělých nových vlastností Slaxu 5 je schopnost uložit vaší konfiguraci Slaxu na internetu. Tím pádem máte k dispozici Vaší konfiguraci všude bez potřeby samostatné diskety apod. Všechno, co potřebujete, je CD se Slaxem. Pro použití této vlastnosti zadejte slax webconfig=password, kde password je Vaše heslo na Slax serveru. Všechno bude provedeno automaticky. Všechny změny nalezené v /etc, /root, /home, a /var (kromě /var/log) budou uloženy na Slax server. Tento příkaz může být použit k obnově a uložení Vaší konfigurace, nepotřebujete více příkazů.

Heslo, které si zvolíte, musí být delší než 10 znaků. Prosím, zvolte dlouhé a složité heslo ale ještě snadné pro zapamatování.

Pro použití této vlastnosti potřebujete mít Slax 5.0.0 nebo novější a také funkční síťovou kartu konfigurovanou z DHCP.

Dodatek A-Vysvětlivky pojmů

Dodatek B - Příkazy

Příkazy označené hvězdičkou jsou určeny pouze pro Slax. Ostatní by měly fungovat ve všech distribucích.

Dodatek C - Odkazy

Zde uvádím několik odkazů na různé stránky:

Dodatek D - Poděkování

Budu se snažit o krátké poděkování, vynechám svého skvělého psa, nemějte obavy.
Za prvé, chci poděkovat Tomášovi Matějíčkovi za to, že vytváří Slax a Linux-live skripty. Bez něj by neexistoval důvod k tomuto průvodci. Za druhé bych rád poděkoval Endymionovi (a Tomášovi) a ostatním lidem, kteří mi pomohli na Slax fóru. Za třetí chci poděkovat Pastorovi Edovi z Vector Linux fóra za to, že mě mnoho naučil o distribucích založených na Slackware a všeobecně o Linuxu. Také těm, kteří pracují na kernelu, a Patrickovi Volkerdingovi za vytvoření Slackware, na němž je Slax založen. A na závěr Benovi Davisovi za vyčištění toho hrozného kódu z Frontpage a také za hosting této stránky.

Dodatek E - Kontakty

Firefox - Objevte znovu web. Optimalizováno pro Mozilla Firefox

Jste návštěvník číslo CNW:Counter od 26.8.2005.